Co je to PP


PP, tedy průkaz původu, je doklad potvrzující plemeno a vlastnosti zvířete. Je vystaven zvířeti na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. V České republice je touto oficiální organizací Českomoravská kynologická unie (ČMKU), která je zastřešená mezinárodní organizací FCI, sídlící v Belgii. Průkaz původu obsahuje rodokmen zvířete a identifikační údaje o něm, výpis zpravidla 4 generací předků a přílohu, v níž jsou uvedeny výsledky výstav, závodů, zkoušek, svodů, bonitací a také zdravotních vyšetření. Zjednodušeně je to list papíru, který získáte při koupi štěněte z mezinárodně uznané chovatelské stanice, ve kterém je uvedeno plemeno psa, jméno psa a chovatelské stanice a výpis jeho předků - tedy rodičů, prarodičů a tak dále. Každé štěňátko, které se narodí v chovatelské stanici, získá takovýto doklad. Druhá strana, kam se zapisují výsledky výstav, zkoušek atd. slouží pouze pro ty, kteří chtějí pejska uchovnit, a tak s ním jezdí po výstavách a jiných akcích.

Dávejte si pozor, pokud se vám někdo snaží namluvit, že štěňátko je po rodičích s PP, ale samo z jakéhokoliv důvodu tento doklad nemá. V dnešní době každé štěně z chovatelské stanice a z uznaného spojení získá svůj průkaz původu, i kdyby samo bylo prodáváno na mazlíčka, protože má chybějící zoubek, nebo jinou vadu vyřazující z chovu, i kdyby bylo dvacáté z vrhu. Přece i takové štěně může dostat svůj výpis předků, proč by také ne? Vždyť je to jakýsi rodný list. Štěně s vyřazující vadou ovšem nikdy nebude zbonitováno s výsledkem "chovný" a tudíž nebude moci mít potomky s průkazem původu. Jedná se o ochranu kvality plemene, aby nekvalitní jedinci nemohli být pokračovatelé svého plemene.

Průkaz původu je tedy jakýmsi rodným listem štěněte. Dokládá, že štěně patří k deklarovanému plemeni a jeho předkové jsou výhradně zdraví příslušníci téhož plemene.


Proč štěně s PP?

U štěňátka s průkazem původu máte mnohem větší jistotu, že koupíte psa:


  • STANDARDNÍHO - protože předci, kteří jso uchovněni, museli absolvovat kvůli uchovnění výstavu a bonitaci, na které je pes posouzen z hlediska svého standardu. Posuzuje se zde výška psa, počet zubů a jejich skus, barva a kvalita srsti psa, korektní nesení ocasu a vlastně každý kousek jeho těla, aby byl takový, jaký má být. Pes musí být zdravý a musí vykazovat dvě varlata sestouplá v šourku.

  • POVAHOVĚ CHARAKTERISTICKÉHO - protože na výstavách se kromě vzhledu posuzuje i charakter, psi, kteří zavrčí na rozhodčího nebo nedej bože svého majitele, jsou ihned vyloučeni z kruhu, psi výrazně bojácní získají minimálně špatnou známku. Takoví psi jsou většinou neposouditelní - tedy nemohou získat známku potřebnou k uchovnění.

  • ZDRAVÉHO - protože jedině u psů s PP můžeme dohledat, jaká zdravotní vyšetření měli jejich předkové, jakými nemocemi trpěli, jak sestavit vhodné spojení tak, aby na potomky nepřenášeli své vady, nedostatky a nemoci.