Péče o srst

Vzhled dokonale upraveného bišonka, připomínajícího nadýchaného plyšáčka, budí v lidech dojem, že je třeba se jeho srsti věnovat od rána do večera. Samozřejmě je péče nutná, ale zbývá rozhodně dost času i na jiné činnosti. Předně je rozumné volit trasy procházek tak, aby se bišonek nevrátil obalený bahnem a do deště je vhodné nosit nepromokavý obleček. Tím se další péče výrazně zjednoduší. Opravdu to není až tak náročné, ale je velmi důležitá pravidelnost a důslednost.


Poctivému rozčesání srsti je vhodné se věnovat zhruba 2x týdně. Používá se k tomu nejprve kartáč se zahnutými drátky a poté přímo od kůže důsledně pročesat hřebenem s kovovými hřeby tak, aby nikde nezůstaly zplstnatělé cucky. Zplstnatělá srst pejska tahá a je mu nepříjemná. Pokud se toto zanedbá, většinou nezbyde než filc vystřihnout a dorůstání srsti v mnohých delších částech těla může trvat až rok. A to je velká škoda. Odměnou za vaši péči je vám stálý obdiv kolemjdoucích na každé procházce.

Koupání se doporučuje 1x za 4-6 týdnů a v těchto periodách i upravit srst střihem. My koupeme cca 1x za 2-3 týdny nebo před každou výstavou, nebo zkrátka když je to nezbytně nutné. Veterinární šampony umožňují v případě potřeby i každodenní koupání. Ledacos se však dá i vykartáčovat. Na koupání používáme profesionální šampon s přírodními bělidly, tzv. modrý šampon (např. Whitening Shampoo od 1 All systems nebo obdobný od PSH) a proteinový kondicionér pro regeneraci srsti. Po vykoupání je nezbytně nutné za současného kartáčování a natahování srst vyfénovat do úplného vysušení (až téměř přesušení). Poté je možné srst upravit střihem, který má jasně daná pravidla a bohužel jej běžné salony nezvládají. Je proto vhodné se obrátit na chovatele bišonků. My svým odchovancům rádi poradíme, pomůžeme.

Péče o oči

Srst v okolí očí je potřeba udržovat čistou a suchou. Tvořící se ospalky pravidelně odstraňujte a srst přerůstající do očí udržujte tak, aby nedráždila oko k nadměrnému slzení. Slzy způsobují nevzhledné reznutí srsti v okolí očí. Pokud přes veškerou péči oči dále nadměrně slzí, poraďte se s veterinárním lékařem, může se jednat o potíže se slznými kanálky.

My používáme k čištění odstraňovač skvrn pod očima Beaphar Sensitiv. Dále používáme pro zesvětlení již vzniklých skvrn Super whitening gel od 1 All systems. Dobrý je také Wampum Jemný pudr s kyselinou boritou, který je potřeba aplikovat pravidelně.

Péče o uši

Chlupy vyrůstající ve vnějším zvukovodu cca 1x měsíčně vytrhejte. Není to nic bolestivého, jde to snadno. Trhat můžete prsty nebo za pomoci pinzety. Mě vyhovuje pinzeta, protože dobře vidím na chloupky a nestíním si vlastními prsty. Kratší chlupy navíc nelze prsty uchopit. Buďte velmi opatrní, abyste ucho pinzetou neporanili - neštípli. Pejsek si snadno na tuto pravidelnou péči zvykne. Naše fenečky si to vysloveně užívají.

Po vytrhání chloupků nakapejte do zvukovodu roztok určený pro čištění uší. My používáme čistič uší Mystic Ear od Chris Christensen. Je velmi lehký a nebarví ani nemastí srst kolem uší. Ucho zvenčí dobře promněte, aby se roztok dostal do všech záhybů a uvolnil mastnotu a nečistoty. Poté můžete nechat pejska zatřepat hlavou, aby se zbytky čističe dostaly ven ze zvukovodu. Vnitřek ucha vytřete měkkým hadříkem, např. plenou. Čištění provádějte cca 1x týdně.

Střih

Správný střih je velmi důležitý pro typický vzhled bišonka. Bišonek je oblý, nikde ostře hraněný, vypadá jako "plyšová hračka" a vybízí k pomuchlání a hře. Pro začátečníky je dobré svěřit zpočátku svého bišonka odborníkovi, kterého ovšem najít, není nic jednoduchého. Většinou je dobré se obrátit na aktivního chovatele, v klasických salonech pro psy až na výjimky střih nezvládají. Tam kde ano, zjistíte, že střihač je většinou i chovatelem bišonků.

Pro toho, kdo má zájem naučit se správně ostříhat svého bišonka, přikládám odkaz na výukové video z Youtube. Video je v angličtině, ale i bez porozumění jazyku může být vodítkem, jak na to. Učený z nebe nespadl, pravděpodobně budete dělat chyby, ale postupně bude Váš bišonek bišonkovatější a bišonkovatější :)) Doporučuji navštěvovat výstavy, kde je možnost vidět dobře ostříhané psíky a učit se, učit se, učit se.

Není nic smutnějšího, než pohled na bišonka oholeného strojkem. Jeho kouzlo je rázem pryč....Ti z vás, kteří budete přistřihovat a udržovat ve tvaru svého pejska každé 2-3 týdny, budete za odměnu na ulici obdivováni a dotazováni, co že je to za krásné plemeno.